الومربی

معرفی سبک سیاه قلم

سیاه قلم

4 آگوست 2020 38 بازدید
الومربی
طراحی سیاه قلم

معرفی سبک سیاه قلم

نقاشی نگارگری و رسم طرح بر روی کاغذ یا بوم با استفاده از ابزار های مختلف می باشد که در انتهای این فرآیند اثری خلق می شود. نقاشی یکی از رشته های اصلی هنرهای تجسمی است. قدیمی ترین نقاشی ها مربوط به ۳۲۰۰۰ سال پیش است که نشان می دهد قدمت نقاشی شش برابر زبان نوشتاری می باشد.

مطالعات نشان می دهد در ابتدا انسان های نخستین در غارها برای ارتباط برقرار کردن از نقاشی روی سنگ ها  بهره می جستند. سیاه قلم سبکی پرطرفدار است  که در زیر شاخه های طراحی قرار می گیرد. واژه سیاه قلم به منظور استفاده از مداد کنته و ذغال در کشیدن طرح می باشد.این سبک طراحی عامه پسند بوده و در میان جوانان بسیار پرطرفدار است ، با این وجود در آموزش های آکادمیک و سیتماتیک تعریف دقیقی برای آن وجود ندارد .

یکی از دلایل پرطرفدار بودن سیاه قلم این است که امروزه خیلی از مردم از طرح سیاه قلم برای هدیه دادن استفاده می کنند به خصوص طراحی چهره که بسیار محبوب است.

طراحی سیاه قلم کمال الملک

در رابطه با اینکه چه کسی برای اولین بار سبک سیاه قلم را اختراع کرد اطلاعات دقیقی موجود نیست.این سبک انحصارا برای ایران نیست و در کشور های غربی با نام ((طراحی با پودر زغال)) شناخته می شود. می دانیم که سیاه قلم  در زمان استاد کمال الملک باب شد و شاگردان این استاد برای رسم طرح از نوعی ذغال به نام مِل به همراه قلمو استفاده می کردند.

در این سبک از طراحی شما نباید از عناصری مانند سایه روشن های خطی یا هاشور استفاده نمایید به این منظور سیاه قلم به هیچ عنوان خط محور نمی باشد.

در سیاه قلم ریزبینی هنرمند و زمان و دقتی که صرف طراحی می کند دارای اهمیت بالایی  است .به دلیل حساسیت و لطافت بالای این سبک طراح نمی تواند برای اصلاح طرح اولیه به دفعات از پاک کن استفاده کند .  ایجاد کنتراست های متنوع در طیفی گسترده کار ما را پرکیفیت تر می کند. برای طراحی پرتره سیاه قلم طراح باید با آناتومی انسان  در سطوح بالایی کاملا آشنا باشد.

در آخر باید ذکر کنیم که سیاه قلم یک هنر خود آموز نیست بنابراین آموزش این هنر زیر نظر اساتید مجرب و طراح های حرفه ای می تواند تاثیر به سزایی روی پیشرفت هنرجو داشته باشد.

وسایل مورد نیاز برای طراحی سیاه قلم :

  • مداد کنته
  • مقوای اشتنباخ
  • تخته شاسی
  • کاتر
  • پاک کن
  • پودر کف دریا
  • محو کن

 

طراحی سیاه قلم
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *