الومربی

همه چیز راجع تنیس

تنیس

12 سپتامبر 2020 11 بازدید
الومربی
آموزش تنیس

همه چیز راجع تنیس

همه چیز راجع تنیس

تنیس ورزشی است  که در آن دو بازیکن مخالف (تک نفره) یا جفت بازیکن (دونفره) از راکت های کشیده و محکم استفاده می کنند تا به یک توپ در اندازه ، وزن مشخص شده ضربه بزنند و از روی تور در زمین مستطیل شکل رد شود. هرگاه حریف نتواند توپ را به درستی در ابعاد تعیین شده زمین برگرداند ، به بازیکن یا تیم تعلق می گیرد. تنیس سازمان یافته طبق قوانینی که توسط فدراسیون جهانی تنیس (ITF) ، نهاد حاکم بر این ورزش ، تحریم می شود ، انجام می شود.

 

تنیس در اصل به تنیس چمن معروف بود و در چمن بازی می شد البته هنوز به طور رسمی در انگلیس است ، و توسط آقایان و خانم های ویکتوریایی در زمین های چمن بازی می شد. اما امروزه روی سطوح مختلفی بازی می شود. ریشه این بازی را می توان در یک بازی هندبال فرانسه در قرن 12-13 به نام jeu de paume (“بازی کف دست”) یافت ، که از یک بازی پیچیده با راکت و توپ داخل سالن گرفته شده است: تنیس واقعی باستانی هنوز به میزان محدودی در انگلیس بازی می شود .

بازی مدرن تنیس توسط میلیون ها نفر در باشگاه ها و زمین های عمومی انجام می شود. دوره رشد سریع آن به عنوان یک شرکت کننده و یک ورزش تماشاگر از اواخر دهه 1960 آغاز شد ، زمانی که مسابقات قهرمانی بزرگ به روی حرفه ای ها و همچنین آماتورها باز شد ، و در دهه 1970 ادامه داشت ، زمانی که تلویزیون پخش مدارهای مسابقات حرفه ای در حال گسترش و برخاستن برخی از بازیکنان و رقابت های قابل توجه باعث جذابیت بیشتر بازی شده است. تعدادی از نوآوری های عمده در زمینه مد و تجهیزات باعث رونق و تغذیه آن شد. افزودن رنگ و سبک به لباس تنیس (زمانی که فقط به لباس سفید محدود می شد) یک زیرمجموعه کاملا جدید از لباس های اوقات فراغت ایجاد کرد. توپ های تنیس که از نظر تاریخی سفید بودند ، اکنون دارای چندین رنگ بوده و رنگ زرد انتخاب شده است. قاب های راکت ، که از اندازه و شکل استانداردی برخوردار بودند و عمدتا از چوب های چند لایه ساخته شده بودند ، ناگهان در یک انتخاب گسترده ای از اندازه ها ، اشکال و مواد ساخته شدند ، مهمترین نقاط عطف آن معرفی قاب های فلزی از سال 1967 و بزرگتر بود رئیس در سال 1976.

آموزش تنیس

امتیاز دهی ورزش تنیس

امتیازهای بازی 15 ، 30 و 40 می باشد و هر زمان که یک نفر ببرد، 15 امتیاز می گیرد و در ست بعدی باید امتیاز به 30 برسد و بعد 40 و اگر در ست دوم، هر دو طرف امتیاز 40 داشته باشند، باید تا جایی بازی کنند که اختلاف امتیاز آن ها به دو برسد.

مشخصات زمین ورزش تنیس

تنیس را در یک زمین مستطیل شکل بازی می کنند و معمولاً اندازه زمین تنیس کمی متفاوت می باشد و گاهی اوقات برای سهولت بیشتر، این زمین پهن تر و عریض تر خواهد بود و معمولا طول زمین تنیس 23.77 1 و پهنای آن 8.23 متر می باشد و در اطراف این زمین می توان منطقه ای را برای افتادن توپ در آن جا قرار داد.

این زمین به دو قسمت تقسیم می شود، ناحیه ای برای پایان بازی قرار داده می شود که حدود 1.7 متر می باشد و مرکز آن نیز 914 سانتی متر است.

زمین را با خط های مختلف از یکدیگر جدا می کنند و هر قسمت از دو طرف تور را به دو قسمت تقسیم می کنند که به آن محل سرویس می گویند و معمولا سطح زمین را می توان تغییر داد، که سه متغیر اصلی برای آن وجود دارد.

زمین تنیس معمولا از خاک رس می باشد و نسبتا نرم است و به راحتی می توان روی آن دوید و حرکت کرد.

مفاهیم کاربردی در بازی تنیس

مفهوم Ace :این مفهوم زمانی به کار می رود که حریف نتواند توپ نفر مقابل را پاسخ دهد تا به زمین بیفتد.

مفهوم Approach :این اصطلاح زمانی استفاده می شود که فرد خودش را به تور زمین نزدیک کند.

بک هند:این اصطلاح زمانی استفاده می شود که پشت دست فرد رو به جلو باشد.

بریک:پاسخ دادن مناسب به سرویس نفر مقابل.

امتیاز بریک:زمانی به کار می رود که حریف نزدیک به بردن بازی است.

درایو:در پشت زمین قرار گرفتن.

آمورتی:زمانی استفاده می شود که توپ چرخش داشته باشد و بیش از حد به تور نزدیک شود.

لک:زمانی استفاده می شود که سرویس ها کاملاً معتبر باشند.

فورهند:زمانی که کف دست شما رو به جلو باشد.

نت:زمانی که توپ به تور برخورد می کند و در زمین حریف می افتد.

شوت عبوری:زمانی که یک ضربه بلند از مقابل حریف عبور می کند و به پشت می افتد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *