الومربی

قوانین ورزش والیبال

ورزشی

20 آگوست 2020 16 بازدید
الومربی
قوانین والیبال

قوانین ورزش والیبال

 

والیبال یک ورزش تیمی و ششمین ورزش محبوب و گسترده در بیشتر کشورهای جهان است.

این ورزش از دو تیم شش نفره تشکیل می شود که در دو سمت تور قرار می گیرند و باید طبق قوانین والیبال توپ را بر روی زمین حریف فرود اورند. هرتیم حداقل باید 3 ست (یا دست) از 5 پنج ست بازی را ببرد، تا بتواند پیروز مسابقه شود.

 

تاریخچه والیبال

والیــبال در روز دوم فوریه سال 1895 میلادی مطابق با بیستم بهمن ماه سال 1273 هجری شمسی، توسط ویلیام . جی . مورگـان مدیر تربیت بدنی کالج Y.M.C.A در شهر هولیوک ایالت ماسا چوست امریکا ابداع و معرفی شد که ابتدا مینتونت نام داشت.

والیبال در ابتدا ورزشی سالنی بود و در محل های سرپوشیده برگزار میشد، اما کم کم توسط خود مردم به زمین هــای روبـــاز کشـیده شد و به شکل یکی از سرگرمی های محبوب تابستانی در پارک ها و ساحل ها درآمد.

نحوه آغاز بازی:

ابتدا با سرویس زدن توپ توسط یکی از طرفین آغاز می شود. هر تیم برای عبور دادن توپ حق دارد تا سه ضربه متوالی به توپ بزند و آن را حواله زمین حریف کند. یک بازیکن نمی تواند هر سه ضربه را بزند، بلکه فقط می تواند دو بار به توپ ضربه بزند، البته باید بین این دو ضربه نفر دیگری از تیمش به توپ ضربه بزند. (ضربات یک بازیکن نمی تواند پیاپی باشد). این سه تماس می تواند یک پاس، آبشار و ضربه باشد، اما می تواند هر سه تماس به صورت سه پاس یا هر ترکیب دیگری از انواع ضربات انجام شود. هر رالی (والی) تا وقتی که توپ با زمین برخورد کند، یا یکی از قوانین بازی نقض شود، ادامه خواهد داشت.

قوانین والیبال

خطا های بازی:

 -توپ در هنگام عبور از روی تور، نباید تور یا آنتن را لمس کند.

-. پای سرویس زننده هنگام سرویس زدن نباید روی خط عرضی (خط سرویس) قرار بگیرد. (باید پشت خط قرار بگیرد و خط را لمس نکند.)

-. نباید تیم بیش از سه بار با توپ تماس داشته باشد. (البته دفاع به عنوان تماس در نظر گرفته نمی شود.)

– نبیاد توپ توسط بازیکنان نگه داشته شود یا با فشار هل داده شود به عبارتی توپ حمل زیرا خطا محسوب می شود همچنین نباید بازیکن توپ را بیش از لحظه ای در دست نگه دارد.

-توپ نباید در خارج از ناحیه آنتن عبور کند. باید توپ از بالای تور و بین دو آنتن طرفین تور عبور داده شود.

-توپ نباید دو بار با بازیکنان یک ردیف تماس پیدا کند، مگر اینکه اولین تماس ضربه دفاع باشد.

 

قوانین و مقررات والیبال

▪ تعداد کل بازیکنان هر تیم:12 نفر.

▪ تعداد بازیکنان داخل زمین:6 نفر.

▪ تعداد کل داوران:10 نفر (یک داور بالا، یک داور پائین و یک داور ذخیره- 4 داور خط و یک داور خط ذخیره- یک نویسنده و یک کمک نویسنده.)

▪ اندازه زمین:طول 18 متر و عرض 9 متر.

▪ نِت (تور):برخورد توپ به لبه تور اشکال ندارد و خطا نیست.

▪ مقدار باد توپ:معمولاً با فشار انگشتان شصت بر روی توپ مشخص می شود.

▪ وزن و رنگ توپ:وزن توپ 260 گرم است و تا 10 گرم کمتر یا بیشتر اشکال ندارد و رنگ آن مخلوطی از زرد و آبی و سفید می باشد. (استاندارد فدراسیون جهانی)

▪ شروع بازی:شروع بازی به وسیله سکه توسط داور قرعه کشی می شود تا یک تیم زمین و تیم دیگر توپ را انتخاب کند.

▪ زمان بازی:5 گیم بصورت رالی، 4 ست با نتیجه 25 امتیاز و ست آخر با نتیجه 15 امتیاز می باشد. (البته در مسابقات مدارس 3 گیم می باشد.)

▪ تعداد استراحت:در امتیاز 8 و 16، اولین تیمی که به این امتیاز رسید یک استراحت فنی به مدت یک دقیقه به هر دو تیم داده می شود. هر تیم به غیر از استراحت فنی دارای 2 استراحت 20 ثانیه ای می باشد.

▪ روش تعویض بازیکنان:داور ابتدای خط یک سوم رو به تور می ایستد و همانجا بازیکن ورودی، تابلوی شماره تعویض را به بازیکن خود می دهد. (در قسمت یک سوم زمین)

▪ تعداد تعویض:هر تیم 6 تعویض می تواند داشته باشد. مثلاً اگر بازیکن شماره 5 به جای بازیکن شماره 8 وارد زمین شد، در تعویض بعدی حتماً 8 باید به جای 5 وارد زمین شود (یک رفت و یک برگشت).

▪ شماره بازیکنان:از 1 الی 15 (البته در مسابقات جوانان شماره بالاتر اشکال ندارد).

▪ طریقه زدن توپ (سرویس):سرویس از پشت خط عرضی و با سوت داور زده می شود و باید توپ از دست جدا شود.

▪ پهنای خطوط:پهنای خطوط زمین والیبال 5 سانتی متر می باشد.

▪ اخطار:برای اخطار داور کارت زرد به بازیکن نشان می دهد و یک امتیاز هم به تیم مقابل تعلق می گیرد و اگر سرویس هم داشته باشند به تیم مقابل واگذار می شود.

▪ اخراج و جریمه آن:داور کارت قرمز نشان می دهد و بازیکن یک ست اخراج می شود. و تیمی که اخراجی داشته، یک امتیاز از دست می دهد و بازیکن اخراج شده باید روی صندلی پشت نیمکت ذخیره ها بنشیند.

▪ ارتفاع تور تا زمین:برای بزرگسالان در بخش مردان 43/2 متر و در بخش زنان 24/2 متر می باشد.

▪ بازی مساوی:نتیجه تساوی برای مسابقه والیبال وجود ندارد و اگر امتیاز هر دو تیم در یک ست 24 یا 14 شود، بازی ادامه خواهد داشت تا اینکه یک تیم با اختلاف 2 امتیاز برنده شود.

▪ لیبرو:لیبرو بازیکنی است که رنگ پیراهنش با بقیه هم تیمی هایش متفاوت است و فقط می تواند توپ را جمع کند و پاس بدهد اما حق سرویس و آبشار را ندارد و تعویضش در ورقه نوشته نمی شود و وقتی در منطقه 5 قرار داشت، موقع چرخش بیرون می رود و با بازیکنان مناطق 1-6-5 می تواند تعویض شود.

▪ ابعاد تور:تور والیبال 5/9 متر طول و یک متر عرض دارد و ابعاد سوراخ تور 1×1 سانتی متر می باشد و همچنین طرفین تور 25 سانتی متر خارج از خط می باشد.

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *