الومربی

همه چیز راجب ژیمناستیک

ژیمناستیک

6 سپتامبر 2020 9 بازدید
الومربی
آموزش ژیمناستیک

همه چیز راجب ژیمناستیک

ژیمناستیک چیست؟

 

ژیمناستیک یه کلمه یونانی است که ترجمه آن هنر لخت می شود . 400 سال پیش در چین نوعی ورزش شبیه ژیمناستیک رواج داشت که جهت آمادگی جوانان برای جنگ و همچنین بهبود برخی از ضایعات بدنی مورد استفاده قرار میگرفت. ژیمناستیک بعد از تکامل در یونان در سطح بین المللی زیر نظر فدراسیون بین المللی ژیمناستیک شکل گرفت.

ژیمناستیک ورزشی پایه که است که در آن حرکات نیازمندِ قدرت، انعطاف بدنی، چابکی، تعادل و هماهنگی اعضای بدن به نمایش گذاشته می شود. یادگیری حرکات ژیمناستیک از دو و میدانی و شنا هم ضروری تر است. شخصی که در کودکی ژیمناستیک یاد بگیرد، در بزرگسالی میتواند ورزشکار موفقی در سایر رشته های ورزشی شود. 

انواع ژیمناستیک:

ژیمناستیک در بازی های المپیک در سه نوع برگزار میشود:

ژیمناستیک هنری

این نوع ژیمناستیک که یک ورزش محبوب و مدال آور در المپیک است شامل حرکاتی خاص در قالب نمایش نیرو، چابکی، انعطاف پذیری، کنترل و هماهنگی و البته تعادل بین اعضای بدن و جسم ورزشکار است. ژیمناستیک هنری که از محبوب ترین سبک های ژیمناستیک است توسط فدراسیون بین المللی ژیمناستیک مدیریت و اداره می شود. 

ژیمناستیک ریتمیک

یکی از زیباترین و ریزه کارترین ورزش ها ژیمناستیک ریتمیک است ، که ترکیب کاملی از علوم ورزش و زیبایی شناسی است و در میان ورزشهای مسابقات المپیک قرار دارد. حرکات مورون این سبک ورزش که ترکیبی از از تحرک و انعطاف پذیری ژیمناستیک، دانش تکنیکی باله و ریتم و برانگیختگی رقص مدرن است تقریبا بی رقیب  می باشد.

آموزش ژیمناستیک

ژیمناستیک ترامپولین

 ترامپولین (TRAMPOLINE) در لغت به معنی بلند و محکم پریدن است و در عام با نام تشک پرش درجا و یا جامپینگ شناخته میشود. این وسیله از دیرباز در جهت تقویت انعطاف و چالاکی ورزشکاران فعال در زمینه ژیمناستیک مورد استفاده قرار میگرفته است. مخترع این وسیله Georg Nissen در سال ۱۹۷۱ با اختراع ترامپولین به عنوان یک وسیله تخصصی در ورزش ژیمناستیک و تشکیل انجمن ترامپولین امریکا USTA رشته ای جدید در تاریخ ورزش های نوین و سلامتی ایجاد نمود.

تجهیزات مورد نیاز ژیمناستیک:

 1. خرک حلقه
 2. خرک پرش
 3. میانه بارفیکس
 4. دار حلقه
 5. حرکات زمینی
 6. میله موازی (پارالل)
 7. چوب موازنه
 8. ترامپولین

بهترین سن برای شروع ژیمناستیک

مناسب ترین سن برای شروع این ورزش 5 سال به بالا است و تا 9 سالگی باید فقط جنبه بازی و تفریح برای کودک داشته باشد و نباید تمام ایام هفته تمرین بالای دو ساعت انجام دهد. زیرا باعث خستگی زیاد و فشار بر صفحات رشد استخوان کودک می شود. البته تمام رشته های ورزشی در این سنین برای کودکان نباید سنگین باشد زیرا مانع رشد آن ها می شود.

شروع این ورزش از سن بالای 12 سال ممکن است نتواند زمان کافی را به شما برای به دست آوردن مهارت های لازم را بدهد که بتوانید به کمک آن ها به رقابت با افرادی بپردازید که از دوران کودکی در این رشته بوده اند. علاوه بر این برای شرکت کنندگان در مسابقات ژیمناستیک ماکسیمم سنی نیز وجود دارد.

فواید ژیمناستیک:

 • افزایش اعتماد به نفس
 • تقویت و هماهنگی عضلات
 • کلیدی برای رشد و نمو متعادل و عامل مهمی در کاهش مصرف مواد مخدر
 • افزایش مهارت‌های پیچیده بدن
 • کاهش افسردگی
امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *